Staże i przygotowanie zawodowe
Art. 53 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
1. Bezrobotnemu, o którym mowa w art. 49 pkt.1* starosta na wniosek lub za zgodą tego bezrobotnego może skierować do odbycia u pracodawcy stażu przez okres nieprzekraczający 12 miesięcy.
2. Do osoby zarejestrowanej jako bezrobotna w okresie do upływu 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej, która nie ukończyła 27 roku życia, ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3. Przygotowanie zawodowe w miejscu pracy
Starosta może skierować na okres do 6 miesięcy bezrobotnych, o których mowa w art. 49 pkt 1 i 4**, a za ich zgodą także bezrobotnych, o których mowa w art. 49 pkt 2, 3, 5 i 6,*** do odbycia przygotowania do wykonywania zawodu u pracodawcy bez nawiązywania stosunku pracy.
4.Staż i przygotowanie zawodowe w miejscu pracy odbywają się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu określonego w umowie. Przy ustalaniu programu powinny być uwzględnione predyspozycje psycho-fizyczne i zdrowotne, poziom wykształcenia oraz dotychczasowe kwalifikacje zawodowe bezrobotnego.
Program powinien określać:
1) nazwę zawodu lub specjalności, której program dotyczy;
2) zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego;
3) rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych;
4) sposób potwierdzenia nabytych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych;
5) opiekuna osoby objętej programem przygotowania zawodowego i stażu.
5. Nadzór nad odbywaniem stażu i przygotowania zawodowego w miejscu pracy przez bezrobotnego sprawuje starosta. Pracodawca po zakończeniu realizacji programu, o którym mowa w ust. 4, wydaje opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego oraz kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych pozyskanych w procesie przygotowania zawodowego. Starosta wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu przygotowania zawodowego i stażu.
6. Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy do wykonywania zawodu przysługuje stypendium w wysokości zasiłku, wypłacane przez starostę;. Za okres, za który przysługuje stypendium, zasiłek nie przysługuje.
7. Na wniosek bezrobotnego odbywającego staż lub przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, pracodawca jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni odbywania stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy. Za dni wolne przysługuje stypendium.
* bezrobotnych do 25 roku życia
** bezrobotnych do 25 roku życia i bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych
*** bezrobotnych długotrwale, bezrobotnych powyżej 50 roku życia; bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 7 roku życia; bezrobotnych niepełnosprawnych
Wnioski do pobrania w menu druki do pobrania